Lech Poznań i Legia Warszawa na tropie słynnego AC Milan

rehasport-akademia-strona_1461319086_9086 slider
Przed kilkoma tygodniami akademia piłkarska Lecha Poznań i Rehasport Clinic podpisały umowę o ścisłej współpracy. W jej ramach Rehasport będzie opiekował się młodymi zawodnikami Kolejorza i prowadził szereg działań edukacyjnych dla piłkarzy i ich rodziców.

Ścisła współpraca klubów piłkarskich z renomowanymi placówkami medycznymi, czy wręcz tworzenie własnych ośrodków to znany od lat trend w Europie. W Polsce jako pierwsza na taki krok zdecydowała się Legia Warszawa, która wraz ze spółką Enel-Med otworzyły Enel- Sport –klinikę ortopedyczno-rehabilitacyjną, która jak zapewniają włodarze klubu jest jedną z najlepiej wyposażonych placówek medycyny sportowej w Europie.Na starym kontynencie pionierami w tym względzie, którzy zdecydowali się na stworzenie własnej kliniki byli szefowie włoskiego giganta AC Milan. Działo się to jednak niemal 15 lat temu…

A.C._Milan_lifting_the_European_Cup_after_winning_the_2002–03_UEFA_Champions_League_-_20030528

Milan Lab działa! AC Milan sięga po Puchar Europy w sezonie 02/03!

Decyzję podjął słynny i kontrowersyjny szef AC Milan Sylvio Berlusconi (magnat medialny i polityk, m.in. piastował funkcję premiera Włoch). Zirytowany nagminnymi kontuzjami czołowych i często bardzo drogich w utrzymaniu zawodników, Berlusconi ogłosił stworzenie Milan Lab. W lipcu 2002 utworzono nowoczesne biomechaniczne centrum badawcze, zajmujące się analizą formy i parametrów psychofizycznych graczy Milanu. Od tego czasu każdy z piłkarzy przechodzi w nim regularne badania, sprawdzające m.in. odporność psychiczną, czas reakcji czy też parametry mięśni. Systemy komputerowe analizują wszystkie dane, dobierając optymalny rodzaj treningu, a także dietę zawodnika, co pozwala w znacznym stopniu obniżyć prawdopodobieństwo spadku formy lub kontuzji. W Milan Lab piłkarze odbywają również zajęcia z psychologiem.

Bezpośrednią przyczyną powstania laboratorium był przypadek Fernando Redondo, którego zatrudnienie kosztowało mediolański klub olbrzymią kwotę, podczas gdy już na pierwszym treningu argentyński gracz odniósł kontuzję. Wyeliminowała go ona z gry na dwa lata. Od tego czasu, dzięki współpracy klubu z biomechanikami, liczba niespodziewanych urazów w zespole spadła w znaczący sposób. Sam Milan zaś mając w składzie graczy blisko 40 letnich ( m.in. Paolo Maldini) zdołał sięgnąć po zwycięstwo w Lidze Mistrzów (2003, 2007)!

Lech stawia na zdrowie juniorów

DSC_0056DSC_0044

Dawid Kownacki i Kamil Jóźwiak – niedawni juniorzy dzisiaj stanowią o sile Kolejorza – fot. Dariusz Łukaszewski

Teraz na kolejny krok w podobnym kierunku zdecydowały się władze Lecha Poznań i Rehasport Clinic. – Od wielu lat współpracujemy z Lechem Poznań, ale po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na objęcie opieką medyczną także młodych zawodników Akademii Lecha Poznań – mówi prezes Rehasport Clinic dr Witold Dudziński. – Kolejorz słynie ze świetnego szkolenia młodzieży, wielu jego wychowanków reprezentuje Polskę we wszystkich grupach wiekowych. Pragniemy dzielić się z tymi młodymi chłopakami i ich rodzicami naszą wiedzą z zakresu m.in. medycyny, neurofizjologii czy dietetyki, bo to znacznie ułatwi im możliwość rozwoju w przyszłości – dodaje.

Rehasport Clinic zapewni młodym sportowcom pełną opiekę w zakresie medycyny sportowej, fizjoterapii, biomechaniki, fizjologii, dietetyki oraz psychologii. Specjaliści z kliniki przeprowadzać będą szkolenia dla fizjoterapeutów Akademii Lecha Poznań oraz prelekcje dla rodziców młodych piłkarzy szkolących się w Kolejorzu.

– Zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej jest jednym z kluczowych elementów procesu szkolenia piłkarzy, którzy w przyszłości mają stanowić o sile I drużyny Lecha Poznań – mówi Piotr Sadowski, dyrektor zarządzający Akademii. – W Kolejorzu szkolimy młodzież najlepiej w Polsce. Wiemy, że ruch, który właśnie wykonaliśmy jeszcze bardziej podnosi profesjonalizm tego procesu. To ważne, by charakteryzować się nim nie tylko w pracy na boisku, ale również poza nim – kończy.

W ramach umowy na koszulkach drużyny A1, występującej w Centralnej Lidze Juniorów, już od najbliższego meczu z FC Wrocław Academy pojawi się logotyp Rehasport Clinic. Ponadto, na terenie obiektów Akademii Lecha Poznań we Wronkach i w Popowie pojawią się dodatkowe przestrzenie reklamowe promujące współpracę, takie jak bandy reklamowe, czy specjalnie przygotowana siatka wokół boisk treningowych.

Rehasport Clinic jest jedynym polski ośrodkiem medycznym posiadającym akredytację „FIFA Medical Centre of Excellence”. Tego typu nobilitację ze strony władz medycznych Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) uzyskało dotąd zaledwie kilkadziesiąt ośrodków na świecie.

enel-sport-layout1_1447927295_7295

Legia – klinika także dla kibiców!

Wspomniana wcześniej umowa zawarta przez Legię Warszawa zakłada jeszcze szerszą aktywność. Programy lojalnościowe i preferencyjne obejmują zaś nie tylko sportowców ale i kibiców stołecznego klubu. Podpisując umowę z kliniką, Legia Warszawa wzorem tych największych w Europie zdecydowała, aby opiekę medyczną nad wszystkimi zawodnikami powierzyć jednej wyspecjalizowanej placówce.

Klinika  zlokalizowana jest właśnie w koronie stadionu Legii Warszawa, przy ul. Łazienkowskiej 3. Wraz ze Szpitalem Centrum ENEL-MED w Warszawie, przy al. Solidarności 128, będzie świadczyć kompleksowe usługi medyczne z zakresu diagnostyki, rehabilitacji, leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego urazów sportowych oraz schorzeń ortopedycznych. Szpital wyróżnia duże doświadczenie w zakresie nowoczesnych zabiegów ortopedycznych i neurochirurgicznych.

W klinice będą mogli leczyć się więc legioniści oraz inne osoby czynnie uprawiające sport, a także amatorzy. Co ważne, z licznych zniżek w placówkach będą mogli skorzystać kibice Legii, którzy posiadają karnety na mecze stołecznej drużyny na aktualny sezon (10% zniżki).

– Zrealizowaliśmy kolejny bardzo ważny cel w działalności klubu, który był jednym z naszych priorytetów od samego początku. Już od dawna pomagaliśmy innym sportowcom, a teraz najlepsi specjaliści, którzy zostaną zatrudnieni w jednym miejscu w klinice przy Łazienkowskiej 3, z pewnością przyczynią się do osiągania przez nich coraz większych sukcesów w kraju i na arenie międzynarodowej. Na otwarciu tej wyjątkowej placówki skorzystają nie tylko nasi piłkarze, przedstawiciele innych sekcji czy kibice, dla których został przygotowany specjalny system bonifikat, ale i cały polski sport. Chcemy pomagać zawodowcom oraz osobom amatorsko lub rekreacyjnie uprawiającym różne dyscypliny sportowe – mówi Prezes Klubu Legia Warszawa, Bogusław Leśnodorski.

 

 

 

Autor: Rafał Wąsowicz
Autor zdjęcia: materiały prasowe/ Dariusz Łukaszewski
Źródło: PRO SPORT BIZNES